Parohia Volna
Site-ul oficial Parohia Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena - Volna - Călăraşi, cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, din Protopopiatul Calarasi al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Reuniune Corală la Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena – VolnaNoutati
10-07-2017 11:30
Cu arhiereasca binecuvântare a Preasfinţitului PărinteVINCENȚIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, în ziua de sâmbătă, 01 iulie2017, la Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena – Volna din MunicipiulCălărași, a avut loc un Concert cu lucrări de factură religioasă care a reunitmai multe ansambluri corale.

Atmosfera frumoasă a acestui eveniment organizat încolaborare cu Centrul Județean de Cultură și Creație Călărași a fost dăruită deurmătorii protagoniştii: Grupul Catehetic al Parohiei „Nașterea Sfântului IoanBotezătorul”, Corul „Camerata Danubii”, al Centrul Județean de Cultură șiCreație Călărași, Corul Mixt „Sedeanka” – Silistra, Bulgaria, Corul Mixt „I. D.Chirescu”, Cernavodă și Corul „Ion Vidu”, Lugoj.

La sfârșitul evenimentului, Preacucernicul PărinteIlie Ramon-Eugen, Protopop de Călărași, a felicitat toate ansamblurile coralepentru frumoasă prestație pe care au avut-o.

A consemnat preot Dinu Vasile Viorel, secretar alProtopopiatului Călărași.