Cerc catehetic la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Volna

Joi, 20 februarie 2014, Protopopiatul Calarasi a organizat Cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia „Sfintii Împarati Constantin si Elena” – Volna din municipiul Calarasi.

La aceasta întâlnire au participat 32 de copii din parohie, cu vârste între 14 si 18 ani dar si urmatorii preoti: preacucernicul parinte Ilie Ramon Eugen, Protopop de Calarasi, preacucernicul parinte Dinu Vasile Viorel, Secretarul Protopopiatului Calarasi, preacucernicul parinte Nemtanu Ionut de la Parohia „Sfânta Mare Mucenita Anastasia”, preacucernicul Popa Marian si preacucernicul parinte Dumitru Florin de la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, preacucernicul parinte Dinca Ioan si preacucernicul parinte Achim Vergil Marian de la Parohia „Sfintii Apostoli Petru si Pavel”, preacucernicul parinte Pârvulescu Ciprian si diaconul Gugu Emilian Bogdan de la Capela Spitalului Judetean Calarasi „Sfântul Mucenic Pantelimon”, preacucernicul parinte Dumitru Nicusor de la Parohia „Sfântul Ioan Botezatorul”- Alexe, preacucernicul parinte Ionita Marian de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae”- Catedrala, preacucernicul parinte Ianculescu Marcel de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Magureni, preacucernicul parinte Dumitru Valentin Marian de la Parohia „Sfântul Mucenic Dasie”, preacucernicul parinte Butoi Alin de la Capela Cimitirului Municipal „Sfânta Treime”, preacucernicul parinte Grigoriu Gheorghe Adrian de la Parohia „Nasterea Sfântului Ioan Botezatorul” si preacucernicul diacon Nicolae Constantin de la Parohia „Sfintii Împarati Constantin si Elena”– Volna care a si sustinut ora de cateheza.

Tema propusa a fost: „Obiectele liturgice folosite la Sfintele Taine si Ierurgii în Biserica Ortodoxa”.

Parintele diacon a prezentat mai întâi hotarârea Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care prin sedinta sa de lucru din 29 octombrie 2012, a proclamat anul 2014 ca „An omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii si al Sfintei împartasanii)” dupa care, într-o frumoasa si bine documentata expunere a aratat pe întelesul copiilor obiectele liturgice care însotesc crestinul în urcusul duhovnicesc al mântuirii.

Ca materiale auxiliare s-au folosit obiectele liturgice ale sfintelor biserici: Sfântul Potir si Sfântul Disc, Cristelnita, cununiile, cadelnita, sfesnice si vasul de Aghiazma,lucru care a trezit un interes real din partea copiilor care au putut vedea îndeaproape aceste odoare de mare pret ale bisericii, întelegând simbolistica si utilitatea lor în slujbele ortodoxe.

Ca izvoare de inspiratie s-au folosit Sfânta Scriptura, Sfânta Traditie, Vietile Sfintilor, Liturgica Generala si cultul divin iar întreaga ora s-a bucurat de o armonie stilistica adica limbajul folosit a fost pe întelesul copiilor posedând naturalete, claritate, demnitate si corectitudine astfel încât ora a fost apreciata de toti participantii.

Ora de cateheza s-a încheiat prin rostirea rugaciunii „Cuvine-se cu adevarat”, toti copiii primind daruri din partea parintilor parohiei „Sfintii Împarati Constantin si Elena”– Volna.

A consemnat parintele Nemtanu Ionut de la parohia „Sfânta Mare Mucenita Anastasia” din municipiul Calarasi, Protopopiatul Calarasi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...