Cerc catehetic la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Volna

Joi, 20 februarie 2014, Protopopiatul Călăraşi a organizat Cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Volna din municipiul Călăraşi.

La această întâlnire au participat 32 de copii din parohie, cu vârste între 14 şi 18 ani dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Ilie Ramon Eugen, Protopop de Călăraşi, preacucernicul părinte Dinu Vasile Viorel, Secretarul Protopopiatului Călăraşi, preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia „Sfânta Mare Muceniţă Anastasia”, preacucernicul Popa Marian şi preacucernicul părinte Dumitru Florin de la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, preacucernicul părinte Dincă Ioan şi preacucernicul părinte Achim Vergil Marian de la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, preacucernicul părinte Pârvulescu Ciprian şi diaconul Gugu Emilian Bogdan de la Capela Spitalului Judeţean Călăraşi „Sfântul Mucenic Pantelimon”, preacucernicul părinte Dumitru Nicuşor de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”- Alexe, preacucernicul părinte Ioniţă Marian de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae”- Catedrală, preacucernicul părinte Ianculescu Marcel de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Măgureni, preacucernicul părinte Dumitru Valentin Marian de la Parohia „Sfântul Mucenic Dasie”, preacucernicul părinte Butoi Alin de la Capela Cimitirului Municipal „Sfânta Treime”, preacucernicul părinte Grigoriu Gheorghe Adrian de la Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” şi preacucernicul diacon Nicolae Constantin de la Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”– Volna care a şi susţinut ora de cateheză.

Tema propusă a fost: „Obiectele liturgice folosite la Sfintele Taine şi Ierurgii în Biserica Ortodoxă”.

Părintele diacon a prezentat mai întâi hotărârea Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care prin şedinţa sa de lucru din 29 octombrie 2012, a proclamat anul 2014 ca „An omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei împărtăşanii)” după care, într-o frumoasă şi bine documentată expunere a arătat pe înţelesul copiilor obiectele liturgice care însoţesc creştinul în urcuşul duhovnicesc al mântuirii.

Ca materiale auxiliare s-au folosit obiectele liturgice ale sfintelor biserici: Sfântul Potir şi Sfântul Disc, Cristelniţa, cununiile, cădelniţa, sfeşnice şi vasul de Aghiazmă,lucru care a trezit un interes real din partea copiilor care au putut vedea îndeaproape aceste odoare de mare preţ ale bisericii, înţelegând simbolistica şi utilitatea lor în slujbele ortodoxe.

Ca izvoare de inspiraţie s-au folosit Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiţie, Vieţile Sfinţilor, Liturgica Generală şi cultul divin iar întreaga oră s-a bucurat de o armonie stilistică adică limbajul folosit a fost pe înţelesul copiilor posedând naturaleţe, claritate, demnitate şi corectitudine astfel încât ora a fost apreciată de toţi participanţii.

Ora de cateheză s-a încheiat prin rostirea rugăciunii „Cuvine-se cu adevărat”, toţi copiii primind daruri din partea părinţilor parohiei „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”– Volna.

A consemnat părintele Nemţanu Ionuţ de la parohia „Sfânta Mare Muceniţă Anastasia” din municipiul Călăraşi, Protopopiatul Călăraşi.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3593.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3595.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3598.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3618.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3622.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/02/DSCN3624.jpg"]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...