Sfânta Liturghie arhierească la Călărași, prilejuită de prezența raclei cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia

Duminică, 7 septembrie 2014, Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor au slujit la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Volna din Călărași.

Această zi a fost încununată de Sfânta Liturghie, unde sub protia celor doi ierarhi au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinţi consilieri Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, Gabriel Oproiu, Cristi Gavrilă, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, părinţii protopopi din județul Călărași, preoţi şi diaconi.

Corul Protopopiatului Călărași a dat răspunsurile liturgice.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a adresat cuvânt de mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului, care a binecuvântat Eparhia noastră, însoţind racla cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş, la 90 de ani de la primul popas din 1924, în oraşul Călărași, aducând mare folos duhovnicesc credincioşilor din județul Călărași și întregii Eparhii.

În cuvântul său, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului i-a îndemnat pe credincioşi la mărturisirea credinței în Iisus Hristos, la nădejde și dragoste de Dumnezeu și oameni.

Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a mulțumit credincioșilor din Protopopiatele județului Călărași pentru generozitatea arătată în ajutorarea celor încercați de puhoaiele apelor din județele Vâlcea și Olt.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor au binecuvântat toţi credincioşii prezenţi la slujbă.

Racla cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia s-a întors în Arhiepiscopia Argeşului şi Muşcelului de unde a venit.

„Agenţia de ştiri – Lăcaşuri Ortodoxe” a transmis online evenimentele (live și reluare), care vor putea fi vizionate și zilele următoare pe site-urile: www.sf-esc.ro [file:///C:/Users/Mass-Media/Desktop/07%20septembrie%202014%20-%20slujba%20Calarasi/www.sf-esc.ro] , www.lonews.ro [file:///C:/Users/Mass-Media/Desktop/07%20septembrie%202014%20-%20slujba%20Calarasi/www.lonews.ro] , www.eparhiaargesului.ro [file:///C:/Users/Mass-Media/Desktop/07%20septembrie%202014%20-%20slujba%20Calarasi/www.eparhiaargesului.ro] , www.protoieriacalarasi.ro [file:///C:/Users/Mass-Media/Desktop/07%20septembrie%202014%20-%20slujba%20Calarasi/www.protoieriacalarasi.ro] .
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...