Eroii marinari cinstiți la Călărași în ziua praznicul Adormirii Maicii Domnului

Miercuri, 15 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuieşte Adormirea Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” - Volna din municipiul Călărași, Protopopiatul Călăraşi.

Sub protia Preasfinţiei Sale, au slujit preacucernicii părinţi consilieri, Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu, Nicușor Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea, preacucernicul părinte protopop Ramon Eugen Ilie şi un sobor de preoţi şi diaconi.

Alături de mulţime de credincioşi au participat la slujbă şi reprezentanți ai autorităţilor locale.

Chiriarhul locului a împărtășit toți credincioșii care au primit dezlegare de la duhovnic, copii, tineri și maturi.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre Praznicul de astăzi, despre Sfânta Născătoare de Dumnezeu „uşă a lui Dumnezeu”, pentru că prin Ea a intrat Fiul lui Dumnezeu în lume, despre taina înălţării Ei la cer şi a încununării în ceata sfinţilor şi îngerilor, mai presus decât Heruvimii şi Serafimii, pentru a fi rugătoare neobosită pentru noi către Dumnezeu.

După terminarea Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, împreună cu soborul de preoţi şi diaconi, au mers în procesiune până la Monumentul Eroilor Marinei Române, pe malul braţului Borcea. Şi în acest an, de Ziua Marinei Române, s-a făcut slujba parastasului pentru toţi marinarii căzuţi la datorie.


Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...